Ρουφ 80 – Αρίων 52-22: Η αστοχία έφερε βαριά ήττα

Βαριά ήττα από το Ρουφ 80 με 52-22 γνώρισε ο Αρίων στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, με τις μπλε να πληρώνουν για μια ακόμα φορά την αστοχία τους.

Ο Αρίων αρχικά αιφνιδίασε το Ρουφ καθώς προηγήθηκε με 1-4. Γενικά στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαν πολύ καλά οι παίκτριες μας κι έτσι τελείωσε με 5-11, με τις μπλε να κυριαρχούν στο παρκέ.

Στη συνέχεια το Ρουφ μπήκε δυνατά στο ματς και παίζοντας στο όριο του φάουλ κατάφερε να κρατήσει τον Αρίωνα στους 5 πόντους, με το ημίχρονο να λήγει 19-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του Ρουφ μπήκανε με σκοπό να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Έτσι κι έγινε και με ένα επιμέρους 17-2 «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο που έληξε 36-16.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε, με το τελικό 52-22 να έρχεται μοιραία.

Παρά την όχι καλή ημέρα στην οποία βρέθηκε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Αρίωνα, θα ήταν παράλειψη να μη σημειωθεί η κάκιστη διαιτησία.

Ο άρχων του αγώνα ανέχθηκε το σκληρό και εντελώς αντιαθλητικό παιχνίδι, αυξάνοντας τις πιθανότητες τραυματισμού των αθλητριών.

Τα δεκάλεπτα: 5-11, 19-14, 36-16, 52-22.

Αρίων (Αδαμόπουλος): Σακαλή 4, Χαραλάμπους, Μπότσικα, Λεβεντούδη – Δαλάκα 2,Τσάκωνα 4, Κίκη, Στασινού, Καραλή, Ουρμάτοβα 6, Κρικέλα (3ρ.), Ζαργιαννάκη 1, Νερατζάκη 5 (7ρ.).

Αναλυτικά τα όσα είπε η φόργουορντ του Αρίωνα, Χριστίνα Κίκη:

«Ξεκινήσαμε δυναμικά το παιχνίδι και βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ κάνοντας αισθητή την παρουσία μας τον αγωνιστικό χώρο.

Έπειτα με αφορμή κάποιες βιαστικές επιθέσεις και κάποια άστοχα σου που κάναμε το Ρουφ μας προσπέρασε και μεγάλωσε τη διαφορά.

Η ομάδα κοιτάει τις επόμενες αγωνιστικές.

Είναι εξαιρετικά σημαντικό η παρουσία μας στις προπονήσεις και η συνέχεια της σκληρής δουλειάς που ήδη  κάνουμε.

Η ομάδα μας έχει ‘’δέσει’’ και καταθέτει ψυχή σε κάθε αγώνα ανεξάρτητου αποτελέσματος.

Η βελτίωση από αγωνιστική σε αγωνιστική είναι αισθητή και πιστεύω θα ανταμειφτούμε στην πορεία γι’ αυτό».