Εθνικός Ελληνορώσων – Αρίων 48-73: Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για το τμήμα ανδρών του Αρίωνα, όπου επικράτησε με 48-73 κόντρα στον Εθνικό Ελληνορώσων.

Η αρχή του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ κατά τα πρώτα λεπτά, με τον Αρίων όμως να κλείνει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 10-18.
Το επόμενο δεκάλεπτο συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό, αλλά η ευστοχία της ομάδας μας της έδωσε την πολυτέλεια να προηγείται με 25-37 στο τέλος του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι κατάφερουν να επιβάλουν πλήρως τον ρυθμό τους και με όπλο την πιεστική τους άμυνα, συνέχιζαν να επεκτείνουν την διαφορά μέχρι και το τέλος του αγώνα, όπου και έληξε με τελικό σκορ 48-73.

Δείγμα της ασφυκτικής πίεσης του Αρίωνα ήταν τα 24 (!) συνολικά κλεψίματα, ενώ εκπληκτική ήταν και η ομαδικότητά της, σημειώνοντας 26 τελικές πάσες και με κάθε παίκτη της να έχει τουλάχιστον μία.

Πρώτος σκόρερ της αρμάδας του Αρίωνα ήταν ο Βασίλης Νούσης, όπου σημείωσε double double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, με άξιο συμπαραστάτη τον Παντελή Ανδριώτη που τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 5 κλεψίματα. Άξια αναφοράς και η εντυπωσιακή συγκομιδή του αρχηγού, Λάμπρου Κυρομίτη, ο οποίος “φλέρταρε” με το triple- double, καταγράφοντας 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Αρίων (Σαλίχος): Γούσης Ο. 4, Ανδριώτης 14, Κιούρης 3, Κυρομίτης 9 (10ρ,8α), Γούσης Ι. 5, Νούσης 21 (10ρ), Αναστασιάδης 6, Παππάς Δ. 8, Μόσχος, Στάχικας 5, Παππάς Μ., Ξένος.