Καλύβια Θορικού – Αρίων (Α) 57-65: Επιστροφή απ’το… ταξίδι με το 2/2!

Τις νίκες του ζευγάρωσε το τμήμα ανδρών στον 4ο όμιλο της Δ’ Κατηγορίας, περνώντας νικηφόρα από τα Καλύβια Θορικού, κόντρα στην ομώνυμη ομάδα.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, το ματς είχε υψηλή ένταση με την ομάδα των Καλυβίων να μπαίνει πιο δυνατά και να χτίζει μια μικρή διαφορά, η οποία ανατράπηκε με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Έκτοτε η ομάδα του Σαλίχου έμελε να μη χάσει ξανά το προβάδισμα, ενώ η σκληρή άμυνα και η ευστοχία από τη γραμμή των 6,75 βρήκε την ομάδα προηγούμενη ακόμα και με 15 πόντους λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Η γηπεδούχος ομάδα, με τη βοήθεια και των φιλαθλων της, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο καλάθι, με το παιχνίδι να αποκτά μία άγρια ομορφιά κατά τα τελευταία λεπτά του.

Οι παίκτες του Αρίωνα, τελικώς, κατάφεραν να αποδράσουν με το ροζ φύλλο αγώνος και τελικό σκορ 57-65, κάνοντας το 2/2 τη φετινή σεζόν.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο προπονητής της ομάδας μας, Παναγιώτης Σαλίχος, για το αποτέλεσμα: “Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη, σε μια δυνατή έδρα που δε θα καταφέρουν πολλές ομάδες να περάσουν. Τα παιδιά ακολούθησαν πίστα το πλάνο και πήραν το παιχνίδι, με ψυχραιμία και ευστοχία τα τελευταία λεπτά. Η δύναμη αυτής της ομάδας είναι η παρέα, συνεχίζουμε ως παρέα και προχωράμε μπροστά.”

Δεκάλεπτα 11-14, 30-37, 45-52, 57-65

Αρίων (Σαλίχος) : Γούσης Ο. 9 (1), Ανδριώτης 14 (4), Κιούρης, Κυρομίτης 11 (3), Γούσης Ι., Νούσης 12, Αναστασιάδης 2, Παππάς Δ. 7, Νικήτας 2, Ρούσος, Τσέλας 2, Παππάς Μ. 5 (1)