Αρίων (Α) – Αναγέννηση Εν. Γκύζη – Πολυγώνου 75 – 43: Ξεκίνημα με το πόδι στο γκάζι!

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον 2ο όμιλο της Δ’ Κατηγορίας Ανδρών, το τμήμα ανδρών του ΓΣ Αρίων, αφήνοντας πολύ θετικές εντυπώσεις στην πρεμιέρα του απέναντι στην ομάδα της Αναγέννησης.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με σκληρές άμυνες αλλά και άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν. Η ομάδα, όμως, του κόουτς Σαλίχου δεν άργησε να επιβάλει το ρυθμό της, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με διαφορά 10 πόντων, ενώ με όπλο την καλής της άμυνα και τους γρήγορους αιφνιδιασμούς κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 26 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο κόουτς Σαλίχος είχε την ευκαιρία να ανακατέψει την τράπουλα του rotation και να δοκιμάσει σχήματα, χωρίς όμως η ομάδα να στερηθεί διάθεσης και ρυθμού.
Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 75-43, με τον Αρίων να ξεκινά με ιδανικό τρόπο τη νέα σεζόν, αποδίδοντας κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ και αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια.
Στα θετικά, προστίθεται και η προσέλευση του κόσμου στο κλειστό Γυμναστήριο του Μετς.

Ο κόουτς Σαλίχος δήλωσε: “Μπράβο στα παιδιά για την νίκη και την εμφάνιση. Καταφέραμε να επιβάλουμε το ρυθμό μας από την αρχή και να πάρουμε μια σημαντική νίκη. Η ομάδα έχει περιθώρια βελτίωσης, προχωράμε στο επόμενο με ταπεινότητα και αισιοδοξία.”

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους άνδρες το εκτός έδρας… ταξίδι στα Καλύβια Θορικού, για την αναμέτρηση με την ομώνυμη ομάδα

Τα δεκάλεπτα: 16-6, 42-16, 56-27, 75-43

Αρίων (Σαλίχος) : Γούσης Ο 6π., Ανδριώτης, Κιουρής 5π.,Κυρομίτης 6π. (2), Γούσης Ι. 8π.,Νούσης 18π., Παππάς , Μόσχος 8π., Ξένος 3π., Σταχίκας 14π., Ρούσσος 8π.,