Νήαρ Ηστ – Αρίων 48-36: Ακόμα ένα κίτρινο φύλλο παρά την προσπάθεια

νήαρ
Αλλαγμένος προς το καλύτερο εμφανίστηκε ο Αρίων που παρά την προσπάθεια ηττήθηκε από τη Νήαρ Ηστ με 48-36 στο κλείσιμο του πρώτου γύρου της Γ’ ΕΣΚΑ γυναικών.

Η Νήαρ Ηστ μπήκε στο παρκέ με σκοπό να κυριαρχήσει στο ματς. Έτσι έκανε ένα επιμέρους 10-2, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο για 7 αγωνιστικά λεπτά.

Ωστόσο το σερί σταμάτησε πάνω στην εκπληκτική Νερατζάκη, που έκανε το 13-8 με το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αρίων βγήκε στο παρκέ με σκοπό να ανατρέψει τη διαφορά. Οι παίκτριες του Θανάση Αδαμόπουλου περιόρισαν αισθητά τις κόκκινες και πλησίασαν στο σκορ.

Οι δυο ομάδες πήγαν για την ανάπαυλα, με τη Νήαρ Ηστ να έχει βραχεία κεφαλή με 23-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η επιθετική αφλογιστία αποδείχθηκε η Αχίλλειος Πτέρνα του Αρίωνα. Η Νήαρ Ηστ, εκμεταλλευόμενη την αστοχία των μπλε πήρε ασφαλή διαφορά και πάλι και η περίοδος έκλεισε με σκορ 37-30.

Το όχι καλό διάβασμα των φάσεων στην επίθεση συνεχίστηκε και την τελευταία περίοδο. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στις γηπεδούχες να έχουν το προβάδισμα μέχρι το τελικό 48-36, το οποίο γράφτηκε στο φωτεινό ταμπλό του ιστορικού γηπέδου της Νήαρ Ηστ.

Συμπερασματικά, ο Αρίων κρατά το γεγονός ότι οι παίκτριες δείξανε διάθεση για 40 αγωνιστικά λεπτά. Η ομάδα συνεχίζει να δουλεύει προκειμένου να κερδίσει όσο πιο πολλά ματς μπορέσει στο δύσκολο δεύτερο γύρο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τις μπλε είναι στο κλειστό του Μετς. Την Τετάρτη 18/1/2023 θα δώσουν το πρώτο τους εντός έδρας ματς με αντίπαλο την ΑΕ Αχιλλέα. Το ματς θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Γ’ ΕΣΚΑ γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 23-22, 37-30, 48-36.

Αρίων (Αδαμόπουλος): Μπότσικα, Σακαλή, Λεβεντούδη – Δαλάκα 5, Τσάκωνα, Κισκιπελή 4 (6 ρ.), Καραδήμα, Τάσου 4, Ουρμάτοβα 3(1), Ζαργιαννάκη 6 (4 ασίστ) , Νερατζάκη 14 (10 ρ).

Αναλυτικά η δήλωση της φόργουορντ του Αρίωνα, Μαριαρένας Τάσου για το παιχνίδι:

«Ήμασταν κοντά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δείξαμε όρεξη στην άμυνα. Ωστόσο θεωρώ ότι μας κόστισαν τη νίκη τα άστοχα σουτ και  που δεν υπήρχε κίνηση/κοψίματα όταν η μπάλα έμπαινε στη ρακέτα.

Εγώ ακόμα δεν έχω προσαρμοστεί εντελώς, ελπίζω να το καταφέρω σύντομα, για να βοηθήσω περισσότερο!

Συνεχίζουμε τη δουλειά και η παρουσία μας στις προπονήσεις είναι η μόνο εγγύηση ότι στις επόμενες εμφανίσεις θα πιάσουμε καλύτερη απόδοση προκειμένου πάρουμε όσο πιο πολλές νίκες γίνεται».